Wedding in Paradise - last day in paradise :(

Maldives Travel Blog

 › entry 17 of 27 › view all entries
Black Tip Shark with pray in his jaws

Our last day on Maldives we wanted to be the longest, so we had awaken for sunrise. It was beautiful and we enjoyed it. But we also noticed 9 sharks swimming no more than 2-3m from shore. I grabbed snorkeling gear and delicately slid into water and started watching them. After few minutes sharks more or less started not to mind me and were swimming as before, what allowed me to take many pictures and few video clips. Almost 30minutes later went to see how reef awakes to new day, which was also amazing. I returned to our beach house only because my battery in camera was finished.

After breakfast we went to diving center to make PADI Shark Aware specialty course. It’s easy but nice and very educating course. I learned abut shark behavior, identification, anatomy and about protecting sharks and why it’s so important.

Camera loves her and so do i :)
If you’re a diver and you’re  interested in sharks, than you should definitely take this specialty.

Rest of the day we spent on sunbathing, shooting pictures and snorkeling (we have meet two turtles and as always black tip reef shark).

After dinner (Maldivian theme – great), we started packing because unfortunately we are leaving Maldives tomorrow at 9:55. We will definitely miss this paradise L

 

 

Ostatni dzień na Malediwach chcieliśmy żeby był jak najdłuższy, więc wstaliśmy na wschód słońca.

Me with my belly sucked in (can't hold that to long) :)
Obejrzeliśmy go razem i przy okazji zauważyliśmy że tuż przy brzegu pływa około dziewięciu rekinów w grupie, więc poleciałem po maskę i płetwy i powoli wsunąłem się do wody praktycznie będąc ze 2 m od brzegu. Oli się nie zdecydowała i poszła spać. Po kilku minutach przestały (w miarę) zwracać na mnie uwagę i pływały od lewej do prawej jak wcześniej. Porobiłem im więcej zdjęć niż potrzebowałem, nakręciłem także kilka filmików i popłynąłem oglądać budzącą się do życia rafę. Piękna sprawa. Wyszedłem dopiero gdy skończyła się bateria w aparacie. Obudziłem żonkę pocałunkiem (za co dostałem ochrzan) i pomknęliśmy na śniadanie.

Po śniadanku do centrum nurkowego gdzie choć nie mogłem już nurkować to dokończyłem teorię do specjalizacji nurkowej PADI Shark Aware. Bardzo pouczający i przyjemny kurs dostarczający wiedzy na temat rekinów, ich zachowania, identyfikacji, budowy, ochrony tych zwierząt itp. Polecam jeśli kogoś interesują te fascynujące zwierzęta.

Resztę dnia spędziliśmy na opalaniu się, robieniu zdjęć i snurkowaniu na rafie gdzie spotkaliśmy dwa żółwie (no i oczywiście rekiny czarnopłetwe).

Po kolacji (bufet malediwski), zaczęliśmy się pakować, ponieważ niestety jutro o 9:55 mamy już samolot do Dubaju. Będzie nam bardzo brakowało tego raju…

Join TravBuddy to leave comments, meet new friends and share travel tips!
Black Tip Shark with pray in his j…
Black Tip Shark with pray in his …
Camera loves her and so do i :)
Camera loves her and so do i :)
Me with my belly sucked in (cant …
Me with my belly sucked in (can't…
Olimpia drinking coconut juice
Olimpia drinking coconut juice
My photo-terrorist honey posing
My photo-terrorist honey posing
Me and a coconut
Me and a coconut
My favorite day bed with sea view
My favorite day bed with sea view
Black Tip Sharks at sunrise
Black Tip Sharks at sunrise
Black Tip Shark at sunrise
Black Tip Shark at sunrise
Black Tip Sharks at sunrise
Black Tip Sharks at sunrise
Black Tip Sharks at sunrise
Black Tip Sharks at sunrise