Wedding on Maldives - Flying to Maldives

Hamburg Travel Blog

 › entry 2 of 27 › view all entries
1st class train to Hamburg

At 1 at night Olimpia had a hunch and told me to check our booking on emirates web page for luggage allowance ...and it tourned out that our TUI Premium reservations alows us to take 30kg per person but only at charter flight. As that wasn't a charter flight we could take only 20kg / person, and baggage calculator on emirates web page told us that "we shouldn't worry our additional charge for additional baggage will be 2500euro". So all of our wetsuits, some other diving gear and some of my fiancee's cosmetics were left at home.

After 4 hours of repackaging we setteled for 43kg in out two bags instead of 65kg we had before :) but wedding dress and my wedding suit had to be squezzed in with out masks and fins. A bit more calm at 5 o clock at morning we went to sleep for whole 3 hours.

Hamburg train station

Finaly at 14:18 we started our journey on the train from Swinoujscie to Hamburg. We had a free first class tickets included in holiday package, and whole compartment to ourselves. This was very comfortable because you could tourn sits into beds and since we had only 3h of sleep, we used that feature as soonest as train had moved :)

We arrived around 21:00 at the Hamburg main station, than 25min ride with S-bahn S1 to the airport and a free shuttle bus from airport to Ibis Airport hotel.  Tommorow flight to Male via Dubai :)

 

O pierwszej w nocy Olimpia miała nosa i kazała mi sprawdzić na stronie linii emirates naszą rezerwację czy na pewno możemy zabrać 30kg na osobę. Okazało się że w pakiecie TUI premium możemy zabrać 30kg ale tylko na loty charterowe, a skoro to był lot rejsowy to przysługiwało nam 20kg / os. Z kalkulatora bagażu na stronie emirates wyszło że "mamy się nie martwić bo możemy dokupić nadbagaż za jedyne 2500 euro za nasz odcinek" :) To nas zmobilizowało ekspresowo do przepakowania. Serce mi się krajało ale w pierwszej kolejności jako najcięższe wyleciały z bagażu skafandry nurkowe i drobniejszy sprzęt do nurkowania, a także Olimpii kosmetyki , żelazko podróżne i ...czajnik podróżny :). Po czterech godzinach ostrego przepakowywania udało nam się zjechać do 43kg na 2 osoby z 65kg jakie mieliśmy, ale wymagało to upchnięcia sukni ślubnej i gajera razem z płetwami do nurkowania, no ale trudno. Po udanym pakowanku o 5 rano poszliśmy spać na całe 3h.
Po załatwieniu wszystkich pozostałych przed wyjazdem spraw wsiedliśmy o 14:18 do pociągu Swinoujscie - Hamburg. Mieliśmy darmowe bilety na wagon 1 klasy w pakiecie razem z wycieczką, co się okazało zbawienne, ponieważ siedzenia w 1 klasie rozkładały się w łóżka. W wagonie było puściutko więc jak tylko pociąg ruszył rozłożyliśmy siedzenia i poszliśmy spać :)
Ok 21 dojechaliśmy do Hamburga , wpakowaliśmy się w S-Bahn S1 i w 25min dotarliśmy na lotnisko. Stąd darmowy shuttle do hotelu Ibis Airport i kolejne spanko. Jutro lot na Malediwy via Dubai :D

smk23us says:
Tu mi ogromnie wstyd ponieważ sam wpadłem pierwszy na pomysł wywalenia skafandrów, a Oli sama także wpadła poświęcić się wywalając część kosmetyków :)
Hmm... zgrani w razie kryzysu - może to dobrze rokuje :D
Posted on: Mar 16, 2009
olajaptok says:
Hej Wczasowicze! Fajnie, że piszecie bloga. Będę śledzić... ps. rozumiem, że skafandry nurkowe należało wyrzucić w pierwszej kolejności, ale....kosmetyki "prawie" żony ???? Wiesz co Remik...
:-)
Posted on: Mar 15, 2009
Join TravBuddy to leave comments, meet new friends and share travel tips!
1st class train to Hamburg
1st class train to Hamburg
Hamburg train station
Hamburg train station
Hamburg
photo by: Petitsing