Wedding on Maldives - 4h stopover at Dubai airport

Dubai Travel Blog

 › entry 3 of 27 › view all entries
Some decent multimedia on emirates flights will shorten your flight

We made up for all that lost hours of NOT sleeping last week, checked out, took shuttle to airport. Airport in Hamburg is quite a big one and has pleasant modern architecture.
As it tourned out we were flying almost new Boeing 777 . Service on emirates flights is great even in economy class - nice meals as for plane meals, wine, beer, newest movies from personal entarteiment system etc. Landing was wan of the smoothest we had (and we do fly a lot) so their pilots are 1 class as well :)
Dubai airport is very nice and modern, with nice oasis with small river near starbucks coffe. But what i liked best was free wireless internet access and free laptop and cell phones charger station (which i am using right now).
Ok - we're going for 3:25 flight to Male.

Dubai airport

Wyspaliśmy się za wszystkie opuszczone godziny snu przez ostatni tydzień. O 12 wykwaterowaliśmy i shuttlem na lotnisko. Hamburg ma bardzo ładne i całkiem duże lotnisko. Wszamaliśmy tam śniadanie i o 14:45 wyruszyliśmy do Dubaju.
Okazało się że lecimy prawie nowym Boeingiem 777. Serwis jak to w emirates - rewelacyjny nawet w klasie ekonomicznej. Wybór kilku dań z menu (jak to jedzenie w samolotach - kapeć jak z mikrofali ale i tak znacznie lepsze niż w innych liniach), winko, piwko, a z prywatnego centrum rozrywki jakie każdy miał przed sobą wybór najnowszych propozycji kinowych itp. Wiele latamy ale to chyba było najdelikatniejsze lądowanie jakie kiedykolwiek miałem (czyli piloci też 1 klasa).

Lotnisko w Dubaju bardzo ładne w nowoczesnym stylu. Śliczna oaza z palm i krzaczków (chyba paprotki) i kaskadowo spływającą rzeczką pośrodku. Jajbardziej mi się jednak podoba darmowy internet (właśnie korzystam) i stacje ładowania komórek i laptopów (też korzystam).
Zbieramy się zaraz na wylot 3:25 do Male. Odezwiemy się jak ochłoniemy po widoczkach na Kurumbie :D

smk23us says:
Nie pykaj młoda - kilka tysiecy zdjęć to jest to co zawsze przywozimy :)
Posted on: Mar 16, 2009
Karmarcia says:
Tylko napstrykajcie duzo zdjec dla siostry :)) buziaki
Posted on: Mar 15, 2009
Join TravBuddy to leave comments, meet new friends and share travel tips!
Some decent multimedia on emirates…
Some decent multimedia on emirate…
Dubai airport
Dubai airport
Writing on travbuddy with help fro…
Writing on travbuddy with help fr…
Emirates Boeing 777
Emirates Boeing 777
Dubai
photo by: vances