Santarém

Santarém Travel Blog

 › entry 16 of 18 › view all entries

Nagu eelmises sissekandes öeldud - idee oli minna Manausest Belémi, aga mõistliku hinnaga transpordi puudumise tõttu otsustasin peatuda poolel teel Santarémis. Santarém on tasane jõeäärne linn. Rahvaarvust pole õrna aimugi. Turistidele siin linnas otseselt midagi näha pole, linnake on üsna uimane. Aga ega ma midagi eriti näha ei tahtnudki. Esmaspäeva varahommikul paadilt maha ronides oli peas ainult üks mõte - puhtas kohas pesta ja magada. Porto Velhost Manausesse oli paadisõit igati meeldiv, aga Manausest Santarémi sõites sattus mulle vist sadama kõige koledam ja räpasem paat. Kaks päev kannatasin seal paadis ära, aga ega rohkem vist ei oleks suutnud küll (eelmises sissekandest mainisin, et poolel teel, keset ööd läks mootor katki... aga see sain tunni aja jooksul õnneks korda ja muud suuremat jama teel ei juhtunud).

Santarémis leidsin ühe tagasihoidlikumat sorti hotelli, kus ma ilma pikema jututa endale toa üürisin. Alles hiljem, peale mõnetunnist uinakut, oli aega toas ringi vaadata - ma olin sattunud oma reisi kõige huvitavamasse magamispaika. Praegu on nett jälle aeglane ja paar tundi laen ilmselt neid jõel tehtud pilte. Aga järgmises peatuspaigas panen üles ka oma haotellitoast tehtud pildid. Usteks ja akendeks olid seal toas suured puust luugid (mille vahel paarisendised vahed). Toas oli kaks kitsast voodit, telekas, seinas paar raudkonksu nagideks, ja üks igavesti katskine ventilaator. Aa, ja laest rippus juhtme otsas üks õnnetu pirn. Toa uks käis seestpoolt kinni tavalise peldikuhaagiga ja väljastpoolt tabalukuga - hehe, sellist lahendust pole varem näinud. Aga muidu polnud viga midagi - tuba oli puhas ja korras ning magamiseks täiesti kõlbulik.

Esimesel päeval Santarémis midagi erilist ei näinud. Varahommikust saadik vaevlesin lisaks väsimusele veel ilmselt migreeni käes....hambaid kokku surudes katsusin terva päeva lihtsalt maha magada. Teisipäeval kuulsin kohalike käest, et piirkonna huvitavaim punkt asub hoopis linnast väljas - jõerannal nimega Alter do Chão. Alter do Chão on hetkel veel üsna tagasihoidliku kuulususega turimipiirkond. Santaremi linnast asub ta umber 35km kaugusel ja sinna saab ainult ühe logiseva linnaliinibussiga (ja oi kuidas see linnaliinibuss logiseb mullast külavaheteedel.....35 kilomeetrit). Kohale jõudes oli see bussis logistamine muidugi vaeva väärt, sest rand on seal tõesti mõnus.  Praegu, juulikuus on veeuputuse hooaeg ja enamus rannast on vee all (koos rannaputkadega - jõe peal on näha mitmete putkade katuseid). Et paremale veest väljaulatuvale rannaosale päaseda, tuleb jõekaldalt võtta aerupaat ja sellega jõe keskel olevale liivaribale minna (kohalikud vanad aerutavad umbes 20eegu eest).

Praegu on see jõe keskel olev liivariba üsna väike, võibolla ehk 5m x 50m. Detsembris olevat seal ikka tõsiseltvõetava suurusega rand. Aga polnud ka praegu viga midagi - liivariba oli töös kolm putkat, mis karastusjooke, suupisteid ja muud nodi müüsid. Peale minu oli rannal veel kaks sakslast ja kaks hollandlast (kõiki neid olin siin piirkonnas ringi konnates juba kohanud ja jutt jooksis libedalt) ning mõned kohalikud brasiillased, kellel nädala keskel oli aega rannal pikutada.

Kohalikud hoiatavad, et siin jõekaldal vees sulistades tuleb ettevaatlik olla - vees elavad astelraid. Kui neile kogemata peale astuda, siis võib nende sabalöök vastu jalga üsna palju jama põhjustada. Käik haiglasse on igatahes kindlustatud. Üks kohalik käis ja püüdis neid raisid mingi orgiga ja näitas neile, kes ei uskunud. Üsna hirmus. Aga raidest hoolimata on Alter do Chão igavesti vinge. Detsembris on siin ilmselt veel vingem (tähendab - siia tuleb veel tagasi tulla, aga järgmine kord ehk lennukiga).

Santarémis tagasi oli eesmärk jälle leida mingi viis jõudmaks Belémi. Siin oli mul ees sama jama - paati tuleks oodata neli päeva, lennukipiletite hinnad juba kahekordistusid.... aga üks kohalik vana mainis, et siin on juba võimalik mingil määral reisida bussiga. Ma läksin otsisin siis üles kohaliku bussijaama ja sain teada, et marsruut oleks järgime: Santarém -> Marabá (Pará osariig lõunaosas) -> Belém (Pará osariigi põhjaosas). No mis teha - kui muud võimalust ei ole, eks siis tuleb minna bussiga. Ma olen bussiga mööda Brasiiliat juba nii palju tiirutanud, et siin ei tohiks midagi hullu olla. Ostsin pileti Marabá´sse kolmapäeva hommikuks. Ise veel arvutasin - tee Marabá´sse on umbes 1000km.... kiirusel 80km/h + mõned peatused kulub ehk 15-20 tundi. Aga oh mind naiivitari küll...... vanamees Santarémis ütles, et bussid mingil määral liiguvad, aga unustas mainida, et maantee puudumise tõttu liiguvad nad umbes 30km/h. Seega reis Santarémist Marabá´sse võtab aega 32 tundi!!! Aga selleks hetkeks istusin ise juba bussis, pilet peos....siin polnud muud teha kui ära kannatada....

Join TravBuddy to leave comments, meet new friends and share travel tips!
Santarém