Paris - instant guide :-) / Zrýchlený sprievodca mestom

Paris Travel Blog

 › entry 1 of 2 › view all entries
Notre Dame
I arrive to Paris in the morning. Sun just rise up over the city and it was only 8 A.M. In Slovakia is it not usual, but I think, it will be sunlight longer there. Accommodation I have booked already so my task was just to travel to hotel. Directly in the airport hall is subway stall, where you can buy ticket to city center for 8 EUR. On the desk are also city plans and subway plans. I have used “Orlyval” to travel to subway station Antony which is directly connected with center. There I buy 48 hours ticket (for 27 EUR) - but it is valid only by date not hours.

Accommodation I’ve found thanks to maps quickly, so i pay and run out to city.
Notre Dame
First stop was directly opposite hotel in store because I was a little bit hungry. I took subway to first place that I want to see - Notre Dame temple. After some outside photos and short talk with Americans I go inside also. And I must say that there are many things to see. When I was feast with inside beauty, I decided to try also tower views (I must say, that it was very nice day and these 387 stairs to up repay).

From the tower I go through quay to bridge and take some pictures from other side of the temple. Then I cross Seine and come to Hotel de Ville. There I gain the route to Bastille place and I walk cross Marais streets with St-Paul church. On Bastille place is worth monolith and new opera. Because I wasn’t very tired I decided to walk back to quay du Louvre trough other Marais streets.
Notre Dame
Close to Louvre are nice bridge Pont Neuf and little church in front of Kings Palace. People in palace were probably waiting for sweet visit because everywhere was policemen, police cars and snipers on the roofs. From the palace yard I walk directly to famous glass pyramid �" entrance to Louvre. But Louvre visit take about one week time so I continue on my trip.

In front of me was Arc de Triomphe du Carrousel and directly behind him pretty park Jardin des Tuileries. I feast with his amenity views and from street at end of Champs Elysées continue by subway to the world greatest roundabout. Over him is Arc de Triomphe (Triumphal arch). It was build to tribute to Napoleon victory in Slavkov u Brna (Austerlitz). But Napoleon didn’t see final completion �" he died.
Notre Dame
I again can’t resist and via spiral-staircase with 284 stairs go to the top this 50 meters high colossus. But views from there outgrow my expectations… and there is also Eiffel tower waiting 

I’m back on street from arch. If a man has enough power he can make short trip trough Champs Elysées, if not, just jump to subway and go to Invalidés stop. Invalid house building begins in 70’s in 17th century because of order Louis XIV. as asylum for 400 war veterans begged in Paris streets. On honor court with Napoleon statue take place military parades. Over whole complex dominates Eglise de Dome �" one of the nicest sacral buildings from Louis XIV time, dome was build in 1677 �" 1735 by architect Jules Hardouin-Mansart.

Not far from Invalids house is street continuous to park under Eiffel tower.
Notre Dame
But sunset slowly comes and with sunset clouds also. To the top of tower you can go by elevator or by foot �" if you have good fitness. You can walk through 700 stairs to second platform to the height 115 meters. First platform is in height 57 meters and the third, which is reachable only by elevator for 3,70 EUR in 276 meters. Whole Eiffel tower (also with TV antenna) is 320 meters tall. But height can float in 15 cm range because of 7000 tons of steel connected by 2,5 million clenches is stretched in summer and contracted in winter. It was world highest building until 1930 when was Chrysler building on Manhattan build. Outlook is to 60 km distance when is good weather. But I wasn’t so happy... entire top of tower was misty. But there was zero-hour. At whole hour begins 10 minutes light show.
Notre Dame
I come down in right time.

From the Eiffel tower I continue by subway to Clichy Boulevard. Subway station is directly in front of famous Moulin Rouge (Red Mill in translation). I think that show just begins because in front of Moulin Rouge wait fashionable people. From Moulin Rouge I continue across Clichy between thousand of sex shops and striptease shows. But what for wonder. Close from here is another interesting place which I planned to capture with my camera in darkness and tomorrow by daylight… it is highest hill in Paris and on them nice Sacre Coeur cathedral. I go to the top again on stairs. Now only 192. Cathedral looks like very old but was dedicated in 1919 as Prussia-France war (1870-1871) forgiveness. Here ends my way, so I just run down to subway.
Notre Dame


This day totals �" many monuments, many kilometers and 1563 stairs up and another 1563 downDo Paríža som priletel ráno. Nad mestom akurát vychádzalo slnko a to už bolo osem hodín. U nás doma je to trochu nezvyčajné, ale aspoň je trochu dlhšie vidno ... Ubytko už som mal rezervované, tak mi len ostávalo prepraviť sa doň. Hneď v letiskovej hale je stánok metra, kde sa dá za 8 EUR kúpiť lístok na metro do centra mesta. Na pulte boli vyložené aj plány metra a mapa Paríža, takže som si hneď po jednej vzal. Nastúpil som do "Orlyvalu", takého automatického vláčika, ktorý ma odviezol až k metru. Tu som sa trochu zamyslel a keďže som nechcel zbytočne míňať za metro, kúpil som si 48 hodinový lístok na linky metra (za 27 EUR) - tento lístok žiaľ platí podľa dátumov a nie podľa hodín :-(

Ubytko som vďaka mapkám našiel veľmi rýchlo, takže som hneď hotel vyplatil a vybehol do hlbín veľkomesta.
Notre Dame
Prvá zastávka bola hneď oproti hotelu v obchode, predsalen sa už zasa začínal ozývať hlad. Metrom som sa doviezol k prvému miestu, ktoré som chcel vidieť - chrámu Matky Božej (Notre Dame). Po pár fotkách zvonku a krátkej debate s američanmi som sa vybral aj do vnútra chrámu. Treba povedať, že je tam čo obzerať :-) Keď už som bol pokochaný nádherou vnútrajška, rozhodol som sa, že skúsim aj výhľad z veže, keď už bol taký nádherný deň a treba povedať, že tých 387 schodov až na vrchol stálo za to :-)

Z veže som sa po nábreží dostal k mostu a porobil aj pár fotečiek z druhej strany chrámu a ponad Seinu som sa dostal na námestie k Hotelu de Ville. Tu som nabral smer námestie Bastilly a prešiel si tak uličky v Marais aj s kostolom St-Paul.
Notre Dame
Na námestí Bastilly stojí za pozretie monolit a Opera Bastilla. Keďže som ešte nebol veľmi unavený, našiel som v mape inú uličku a opäť cez Marais prešiel až späť na nábrežie du Louvre. Po ňom som sa prepracoval k Pont Neuf a Kráľovskému palácu, ktorý v sebe ukrýva tisíce obrazov. V paláci asi práve čakali nejakú vzácnu návštevu, pretože všade bola kopa policajných áut, policajtov, ostreľovačov po strechách a tak... Prešiel som z nádvoria cez bránu o kúsok ďalej a už som bol u známej sklenenej pyramídy - vchodu do Louvre. Jeho návšteva by však zabrala najmenej ďalší týždeň, tak som pokračoval ďalej.
Predo mnou sa týčil Arc de Triomphe du Carrousel a hneď za ním nádherný park Jardin des Tuileries. Pokochal som sa pohodičkou v ňom a krásnymi výhľadmi a vyšiel na bočnej ulici - konci Champs Elysées odkiaľ som sa metrom odviezol o pár zastávok a 2 km ďalej k najväčšiemu kruhovému objazdu na svete, nad ktorým sa hrdo týči Arc de Triomphe (Víťazný oblúk).
Notre Dame
Ten si tu nechal postavať Napoleón po víťazstve pri Slavkove. Nedožil sa však jeho dokončenia. Opäť som neodolal a po 284 točitých schodoch som sa vydal na vrchol tohto 50 metrového monštra. Výhľad odtiaľ však prekonal všetky moje očakávania.... a to ma ešte čaká Eiffelovka :-)

Z oblúka som bol opäť na ulici. Ak je v človeku ešte dosť energie, môže si urobiť výlet po Champs Elysées, ak nie, stačí nastúpiť do metra a odviezť sa na zastávku Invalides, k Invalidovni. Invalidovňu dal v 70. rokoch 17. stor. postaviť Ľudovít XIV. ako útulok pre 400 zmrzačených veteránov, ktorí žobrali v parížskych uliciach. Na čestnom nádvorí s Napoleonovou sochou - Cour d'Honneur - sa konajú vojenské prehliadky.
Notre Dame

Klasicistickému komplexu dominue dóm (Eglise de Dome), jedna z najkrajších cirkevných stavieb z doby Ľudovíta XIV., ktorú v rokoch 1677-1735 vybudoval architekt Jules Hardouin-Mansart.

Neďalekou ulicou som sa prepracoval až do parku pod Eiffelovou vežou. Začínalo sa zmrákať, ale čo ma najviac trápilo, začali sa zbiehať mraky :-( Na Eiffelovku sa dá dostať  buď výťahom, alebo pre tých, ktorí majú kondičku, môžu vybehnúť po 700 schodoch až na druhú plošinu do výšky 115 metrov. Prvá plošina je vo výške 57 metrov a tretia plošina, na ktorú sa dá ísť iba výťahom (za 3,70 EUR) je vo výške 276 metrov. Celá Eiffelovka aj s televíznou anténou meria 320 metrov. Výška však môže kolísať až o 15 cm, pretože tých 7000 ton ocele, ktoré spája 2,5 mil.
Notre Dame
nitov, sa v lete rozťahuje a v zime zmršťuje. Až do roku 1930, keď na Manhattane vyrástla budova firmy Chrysler, išlo o najvyššiu stavbu sveta. Keď je pekne, je vraj vidieť až 60 km ďaleko. Mne sa to však nepodarilo.... celá špička bola zahalená do oblaku... Keďže sa však blížila celá hodina, rýchlo som zasa zišiel dole. O celej totižto na 10 minút začína na veži svetelná show. Stihol som to a popri tom som ešte v neďalekom parku odfotil domácich, ako hrajú pétanque.

Od Eiffelovky som metrom zmenil miesto. Vystúpil som na bulvári Clichy. Metro dokonca stojí priamo pred svetoznámym Moulin Rouge (po naši Červený Mlyn). Asi práve začínalo predstavenie, keďže sa pred vchodom vinul dosť dlhý rad nahodených ľudí.
Notre Dame
Od Moulin Rouge som po bulvári pokračoval ďalej cez záplavu sexshopov a rôznych nadháňačov do nočných striptízových podnikov, ktorých tu je fakt požehnane. Na počudovanie asi o 1,5 kilometra ďalej je iné zaujímavé miestečko, ktoré som si chcel nafotiť pekne v kľude potme a na druhý deň aj v svetle ... je to najvyšší vrch Paríža a stojí na ňom krásny chrám Sacre Coeur (bazilika najvsätejšieho srdca Ježišovho). Na vrchol som opäť zvolil zaujímavú cestu - 192 schodov .... Bazilika síce vyzerá byť veľmi stará, ale vysvätená bola až v roku 1919 ako prejav za ponižujúcu prusko-francúzsku vojnu (1870-1871). Tu sa moja dnešná cesta zakončila a tak som len zbehol dole k metru a odviezol sa do hotela...

Súhrn dnešného dňa - veľa pamiatok, veľa kilometrov a 1563 schodov hore a ďalších 1563 dole  :-)
emmllerg says:
Enjoy your next vacation to Paris
Posted on: Jun 02, 2013
scubagirl76 says:
nice blog! I liked the "history lesson"
Posted on: Jan 05, 2008
yadilitta says:
it makes me remember my visit to Paris. I loved it too.
Posted on: Jan 04, 2008
Join TravBuddy to leave comments, meet new friends and share travel tips!
Notre Dame
Notre Dame
Notre Dame
Notre Dame
Notre Dame
Notre Dame
Notre Dame
Notre Dame
Notre Dame
Notre Dame
Notre Dame
Notre Dame
Notre Dame
Notre Dame
Notre Dame
Notre Dame
Notre Dame
Notre Dame
Notre Dame
Notre Dame
Notre Dame
Notre Dame
Notre Dame
Notre Dame
Notre Dame
Notre Dame
Notre Dame
Notre Dame
Notre Dame
Notre Dame
Notre Dame
Notre Dame
Notre Dame
Notre Dame
Notre Dame
Notre Dame
Notre Dame
Notre Dame
Notre Dame
Notre Dame
Notre Dame
Notre Dame
Notre Dame
Notre Dame
Notre Dame
Notre Dame
Notre Dame
Notre Dame
Notre Dame
Notre Dame
Notre Dame
Notre Dame
Hotel de Ville
Hotel de Ville
Rivoli
Rivoli
Bastille
Bastille
Opera Bastille
Opera Bastille
Opera Bastille
Opera Bastille
Marais
Marais
Rivoli
Rivoli
Rivoli - Pont Neuf
Rivoli - Pont Neuf
Rivoli - Pont Neuf
Rivoli - Pont Neuf
Louvre
Louvre
Louvre
Louvre
Louvre
Louvre
Louvre
Louvre
Louvre
Louvre
Louvre
Louvre
Louvre
Louvre
Louvre
Louvre
Louvre
Louvre
Louvre
Louvre
Louvre
Louvre
Arc de Triomphe du Carrousel
Arc de Triomphe du Carrousel
Arc de Triomphe du Carrousel
Arc de Triomphe du Carrousel
Arc de Triomphe du Carrousel
Arc de Triomphe du Carrousel
Jardin des Tuileries
Jardin des Tuileries
Jardin des Tuileries
Jardin des Tuileries
Jardin des Tuileries
Jardin des Tuileries
Jardin des Tuileries
Jardin des Tuileries
Jardin des Tuileries
Jardin des Tuileries
Jardin des Tuileries
Jardin des Tuileries
Vitazny obluk (Arc de Triomphe) - …
Vitazny obluk (Arc de Triomphe) -…
Vitazny obluk (Arc de Triomphe) - …
Vitazny obluk (Arc de Triomphe) -…
Vitazny obluk (Arc de Triomphe) - …
Vitazny obluk (Arc de Triomphe) -…
Vitazny obluk (Arc de Triomphe) - …
Vitazny obluk (Arc de Triomphe) -…
Vitazny obluk (Arc de Triomphe) - …
Vitazny obluk (Arc de Triomphe) -…
Vitazny obluk (Arc de Triomphe) - …
Vitazny obluk (Arc de Triomphe) -…
Vitazny obluk (Arc de Triomphe) - …
Vitazny obluk (Arc de Triomphe) -…
La Defénce
La Defénce
Grand Palais
Grand Palais
Hotel des Invalides (Invalidovna)
Hotel des Invalides (Invalidovna)
Hotel des Invalides (Invalidovna)
Hotel des Invalides (Invalidovna)
Hotel des Invalides (Invalidovna)
Hotel des Invalides (Invalidovna)
Hotel des Invalides (Invalidovna)
Hotel des Invalides (Invalidovna)
Hotel des Invalides (Invalidovna)
Hotel des Invalides (Invalidovna)
Eiffelovka / Eiffel tower
Eiffelovka / Eiffel tower
Eiffelovka / Eiffel tower
Eiffelovka / Eiffel tower
Eiffelovka / Eiffel tower
Eiffelovka / Eiffel tower
Eiffelovka / Eiffel tower
Eiffelovka / Eiffel tower
Eiffelovka / Eiffel tower
Eiffelovka / Eiffel tower
Eiffelovka / Eiffel tower
Eiffelovka / Eiffel tower
Eiffelovka / Eiffel tower
Eiffelovka / Eiffel tower
Eiffelovka / Eiffel tower
Eiffelovka / Eiffel tower
Eiffelovka / Eiffel tower
Eiffelovka / Eiffel tower
Eiffelovka / Eiffel tower
Eiffelovka / Eiffel tower
Eiffelovka / Eiffel tower
Eiffelovka / Eiffel tower
Eiffelovka / Eiffel tower
Eiffelovka / Eiffel tower
Eiffelovka / Eiffel tower
Eiffelovka / Eiffel tower
Eiffelovka / Eiffel tower
Eiffelovka / Eiffel tower
Moulin Rouge
Moulin Rouge
Moulin Rouge
Moulin Rouge
Sacré Coeur - Montmartre
Sacré Coeur - Montmartre
Sacré Coeur - Montmartre
Sacré Coeur - Montmartre
Sacré Coeur - Montmartre
Sacré Coeur - Montmartre
Paris
photo by: Sweetski