Hora krížov... / Hill of the crosses

Siauliai Travel Blog

 › entry 27 of 28 › view all entries

Hora krížov - symbol mučeníctva a viery

Kriziu Kalnas (Hora krížov) sa nachádza 16 kilometrov od mesta Šiauliai. Hora krížov, posiata tisíckami krížov z najrozličnejších kútov sveta, sa stala symbolom mučeníctva a viery litovských katolíkov. Ľudia nielen z Litvy sem už takmer dvesto rokov prinášaju svoje kríže ako prejav obetovania svojich osobných krížov a ťažkostí Ježišovi Kristovi, ktorého Kríž a Zmŕtvychvstanie ich napĺňa vierou, nádejou a láskou.
Prvá písomná zmienka o Hore krížov je z roku 1850, no je veľmi pravdepodobné, že prvé kríže sem priniesli príbuzní obetí povstania v roku 1831. Krížov začalo pribúdať po druhom potlačenom povstaní v roku 1863.
Začiatkom 20. storočia bola Hora krížov už široko-ďaleko známa ako posvätné miesto, ktoré sa stalo cieľom mnohých púti.
Pre sovietsky režim sa stala Hora krížov tŕňom v oku. Kríže pribúdali najmä po masových deportáciach celých rodín do vyhnanstva v odľahlých nehostinných častiach ZSSR. V šesťdesiatych rokoch začali Horu krížov ničiť buldozéry, drevené kríže boli spálené, železné boli pretavené, kamenné boli zakopané. Je zaujímavé, že najväčšie plienenie zažila Hora krížov v období, keď stál na čele Sovietskeho zväzu Nikita Chruščov, ktorý je pokladaný za prvého socialistického demokrata vo vedení ZSSR. Dvadsať rokov po týchto smutných udalostiach Horu krížov strážilo KGB, aby na ňu nemali prístup veriaci a aby sa tam nezačali objavovať nové kríže. Ku koncu histórie Sovietskeho zväzu, v období tzv. perestrojky, sa na tomto mieste začali kríže objavovať znovu. Dnes tu nájdete 14387 veľkých krížov  a okolo 41000 malých krížov (menších ako pol metra).
Join TravBuddy to leave comments, meet new friends and share travel tips!
Siauliai
photo by: mdanelaite