Zamek Tenczyn

  based on 1 review   write a review

Rudno, Poland

Compare Auschwitz Hotel Rates (13.7km away)

Check-in:
Check-out:
Guests:
Rooms:

Zamek Tenczyn Rudno Reviews

SylwiaG SylwiaG
24 reviews
The majestic castle on top of an extinct volcano! Jan 17, 2016
Just 25 kilometers from Krakow, on top of an extinct volcano (extinct, of course, approx. 250 million years ago :)!) is Tenczyn Castle. It was built in the system "Eagles Nests"(defensive system with medieval castles were built on the Krakow-Czestochowa Jura) in the fourteenth century. Today's ruins are located in Rudno.

It's a beautiful complex, which despite its condition further presented with panache and power of the glory years. With the castle it connected many legends. One of them says that a nobleman bricked up alive in one of the bastions his unfaithful wife. Apparently further, in the evenings you can hear her moans and screams.

Great place, which offers a magnificent and impressive panorama of the Krakow-Czestochowa Jura! I highly recommend to all who choose to Krakow!
1 / 1 TravBuddies found this review helpful/trustworthy
Link
EmyG says:
Ciekawe ile trzeba mieć kasy, żeby kupić sobie zamek xD dobrze, że są jeszcze patrioci inwestujący we własny kraj, a nie w willę i jacht w Monako ;)
Posted on: Jan 18, 2016
SylwiaG says:
Bobolice - myślałam o nich wczoraj wrzucając zdjęcia. Tak - z Bobolic zrobiono coś strasznego. Ale z drugiej strony Ogrodzieniec np. jest również świetnym przykładem zadbanych ruin. Prywatny inwestor wykupił je od gminy, zabezpieczył, zakonserwował, dodał kilka atrakcji (katownię, skarbiec), zrobił badania archeologiczne, podsycił miejscową legendę, zrobił w środku karczmę, budki z kiełbaskami i od maja do października co weekend imprezy, pokazy, turnieje rycerskie i taki przemiał ludzi, że nie można się pomieścić. Bilety wstępu w przyzwoitej cenie, ale przy takiej liczbie odwiedzających pozwalają na zarobek. I tak powinno to funkcjonować :)
Posted on: Jan 18, 2016
EmyG says:
No szkoda, że nie szanują u nas ruin. Chyba tylko o Malbork zadbali prawidłowo. Chociaż patrząc np. na to co stało się z zamkiem w Bobolicach, to czasem człowiek myśli, że lepiej żeby ruiny zostały ruinami, niż miałyby się przekształcić w kiczowaty pseudo disneyland....
Posted on: Jan 18, 2016
Join TravBuddy to leave comments, meet new friends and share travel tips!

Compare Auschwitz Hotel Rates (13.7km away)

Check-in:
Check-out:
Guests:
Rooms:
Rudno Map
Rudno
photo by: maumarikus