Pitta & Haliganda

  based on 1 review   write a review

Poprad, Slovakia

Pitta & Haliganda Poprad Reviews

drobec drobec
15 reviews
Jan 07, 2008
Are you coming into Poprad and are you hungry and thirsty? Don’t worry. Close to bus and railway station on the way to the city center you come at river side. Here is in yard hidden pub and pizzeria. If you are hungry just go straight to Pitta – pleasant two floor restaurant with tasty dishes. But they are hidden in menu under mysterious names… Anyway you don’t go wrong if you order pizza named „Posledný štand“ (Last position) and „Pizza mladých svišťov“ (Young marmots pizza) and you of course have opportunity to wash down everything with plenty drinks.

If you are thus still thirsty and you love a little bit another kind of atmosphere, just go downstairs into pub Haliganda.

Prichádzaš do Popradu a trápi ťa hlad ? Blízko vlakovej a autobusovej stanice, cestou do centra mesta prídeš k rieke. Na jej brehu je vo dvore schovaný pub a pizzéria. Ak si hladný, tak priamo pred sebou otvor dvere do Pitty - príjemnej dvojposchodovej reštaurácie s chutnými jedlami, i keď v jedálnom lístku sú schované pod tajomnými názvami... Každopádne sa oplatí pizza "Posledný štand" a "Pizza mladých svišťov" a samozrejme sa toto všetko dá zapiť kopou nápojov.

Ak ťa z toho všetkého i tak smädí a máš rád trochu inú atmošku, stačí zísť schodmi do pubu Haliganda.
Link
Join TravBuddy to leave comments, meet new friends and share travel tips!

Check Poprad Hotel Deals

Check-in:
Check-out:
Guests:
Rooms:
Poprad Map
1 review
1 review
Poprad
photo by: Nomad9889